PBS Kids Schedule

May, 2024
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Tuesday, September 5, 2023

Time
Show
12 a.m.
Nature Cat The Deal With Eels/Skip It!
12:30 a.m.
Arthur The Contest/Prove It
1 a.m.
Arthur Arthur and the Big Riddle/Double Dare
1:30 a.m.
Odd Squad Best Seats in the House/Agent Obfusco
2 a.m.
Wild Kratts Archerfish School
2:30 a.m.
Wild Kratts Sloth Bear Suction
3 a.m.
Molly of Denali Culture Clash/Party Moose
3:30 a.m.
Molly of Denali Bird in the Hand/Bye-bye Birdie
4 a.m.
Cyberchase WEATHER OR NOT, PART 1
4:30 a.m.
Hero Elementary Sara Loses Her Snap / a Soupie Mystery
5 a.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Mary Shelley/I Am Harry Houdini
5:30 a.m.
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Whale of a Time/Clifford's Museum
6:30 a.m.
Elinor Wonders Why Follow That Roly Poly/Rain, Rain Don't Go Away
7 a.m.
Dinosaur Train An Apatosaurus Adventure/Nature Art
7:30 a.m.
Pinkalicious & Peterrific School Rules/Scooterboy
8 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Plantastically Pink/Painting Pixie
8:30 a.m.
Sesame Street Community Mural
9 a.m.
Sesame Street Backyard Pizza Parlor
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! Snout Wash Day/A Super Recipe
10 a.m.
Rosie's Rules Fort Fuentes/Rosies Derby Car
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood A New Friend at School/ a New Friend at the Playgr
11 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniels Lunch/Daniels Toy
11:30 a.m.
Curious George The Sounds of George/Better Butterflying
12 p.m.
Curious George Over the Edge/A Rose by Any Other Name
12:30 p.m.
Donkey Hodie Flying Flapjacks/Pickle Penguin Problem
1 p.m.
Donkey Hodie The Masked Veggies/The Royal Hosts
1:30 p.m.
Work It Out Wombats! Snout Wash Day/A Super Recipe
2 p.m.
Rosie's Rules Fort Fuentes/Rosies Derby Car
2:30 p.m.
Alma's Way Basketball Birds/Looking for Litter
3 p.m.
Alma's Way Coqui Quest/Chalk the Block
3:30 p.m.
Nature Cat Daisy's Wildflower Round-up/A Party for Squeeks!
4 p.m.
4:30 p.m.
Arthur Kids Are From Earth, Parents Are From Pluto/Nerves
5 p.m.
Arthur The Blizzard/The Rat Who Came to Dinner
5:30 p.m.
Odd Squad No Ifs, Ands, or Robots/Worst First Day Ever
6 p.m.
Wild Kratts Hercules - the Giant Beetle
6:30 p.m.
Wild Kratts Liturgusa Krattorum
7 p.m.
Molly of Denali Cry Wolf/A Sound Idea
7:30 p.m.
Molly of Denali Midnight Sun Fun Run/Molly Oodi' Heekha
8 p.m.
Cyberchase WEATHER OR NOT, PART 2
8:30 p.m.
Hero Elementary Fair Weather / Home Sweet Home
9 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Rukmini Devi Arundale/I Am Bob Ross
9:30 p.m.
Let's Go Luna! Stinky Fruit/Kick It Good
10 p.m.
Rosie's Rules Fort Fuentes/Rosies Derby Car
10:30 p.m.
Alma's Way Basketball Birds/Looking for Litter
11 p.m.
Alma's Way Coqui Quest/Chalk the Block
11:30 p.m.
Nature Cat Daisy's Wildflower Round-up/A Party for Squeeks!
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona