PBS Kids Schedule

April, 2024
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
May, 2024
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Tuesday, February 13, 2024

Time
Show
12 a.m.
Lyla in the Loop The Waffle Man/Loopapalooza
12:30 a.m.
Nature Cat Sweet Symbiosis/Strawberry Fields Forever
1 a.m.
Arthur Flea to Be You and Me/Kiss and Tell
1:30 a.m.
Odd Squad How to Interrogate a Unicorn/The Briefcase
2 a.m.
Wild Kratts A Huge Orange Problem
2:30 a.m.
Wild Kratts The Colors of China
3 a.m.
Lyla in the Loop The Waffle Man/Loopapalooza
3:30 a.m.
Molly of Denali Picking Cloudberries/Puzzled
4:30 a.m.
Hero Elementary The Butterfly Chasers / Something Shady
5 a.m.
Cyberchase Trees, Please
5:30 a.m.
Let's Go Luna! The Amazing Aito/Haka
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Birdwell Island Blues/The Big Red World
6:30 a.m.
Dinosaur Train Classic in the Jurassic: Air Obstacle Race/King &
7 a.m.
Pinkalicious & Peterrific A-Maze-Ing Day/Pet Sitting Service
7:30 a.m.
Not-Too-Late Show With Elmo Aidy Bryant & Hello Sunday
8 a.m.
Sesame Street Grouch-Ercise
8:30 a.m.
Sesame Street Move and Groove on Sesame Street
9 a.m.
Work It Out Wombats! Me Time/Zadie and the Big, Loud, Noisy Thing
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Neighborhood Snowstorm
11 a.m.
Curious George A Pig, a Pup, and a Monkey/Y'orchid-ing Me?
11:30 a.m.
Curious George Prints of a Monkey / Lobby Sale
12 p.m.
Donkey Hodie Piano Problem/Bongo-lympics
12:30 p.m.
Donkey Hodie Cheesy Con/Stanley's One-Dragon Show
1 p.m.
Elinor Wonders Why The Unsinkable Lynx/Rocky the Rock
1:30 p.m.
Rosie's Rules Movie Night/Rosies Seashell Museum
2 p.m.
Rosie's Rules Dance Party Island/Rosie the Mascot
3 p.m.
Alma's Way Howard Flies the Coop/Supper Surprise
3:30 p.m.
Alma's Way Picture Perfect/Hands for the Day
4 p.m.
Lyla in the Loop How to Hamster/A Bad Case of the Beeps
4:30 p.m.
Nature Cat Make Room for Daddy Longlegs/Outerspace Detectives
5 p.m.
Arthur Prunella Sees the Light/Return of the Snowball
5:30 p.m.
Odd Squad The Jackies/Invasion of the Body Switchers
6 p.m.
Wild Kratts Fossa Palooza
6:30 p.m.
Wild Kratts Golden Bamboo Lemur
7 p.m.
Lyla in the Loop How to Hamster/A Bad Case of the Beeps
7:30 p.m.
Molly of Denali Operation Sleepover/Beneath the Surface
8 p.m.
Molly of Denali Froggy of Denali/Molly Mabray and the Mystery Ston
8:30 p.m.
Hero Elementary Turtle Beach / Shine a Light on Me
9 p.m.
Cyberchase Housewarming Party
9:30 p.m.
Let's Go Luna! C'est Cheese/C'est La Vie a Paris
10 p.m.
Rosie's Rules Dance Party Island/Rosie the Mascot
11 p.m.
Alma's Way Howard Flies the Coop/Supper Surprise
11:30 p.m.
Alma's Way Picture Perfect/Hands for the Day
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona