PBS Kids Schedule

May, 2024
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Friday, April 26, 2024

Time
Show
1 a.m.
Arthur When Carl Met george/d.w. Swims With the Fishes
1:30 a.m.
Odd Squad Extreme Cakeover/A Job Well Undone
2 a.m.
Wild Kratts Parrot Power
2:30 a.m.
Wild Kratts Search for the Florida Panther
3 a.m.
Lyla in the Loop Lemonade Champs/Double Dutch Dilemma
3:30 a.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
4 a.m.
Molly of Denali Midnight Sun Fun Run/Molly Oodi' Heekha
4:30 a.m.
Hero Elementary With a Little Push/Track That Pack
5 a.m.
Cyberchase A World Without Zero
5:30 a.m.
Let's Go Luna! A Prickly Pear/Turkish Delight
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Red Beard the Pirate/The Space Race!
6:30 a.m.
Dinosaur Train Best Babysitter Ever/Plant a Tree
7 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Paintbrush Boy and Pencil Girl/Save a Tree
7:30 a.m.
Not-Too-Late Show With Elmo Shahadi Wright Joseph & Madison Reyes
8 a.m.
Sesame Street Jobs Day
8:30 a.m.
Sesame Street The Great Corn Festival
9 a.m.
Work It Out Wombats! 3,2,1 LIFT OFF! / MOON MAGIC
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! Snout and About/Zadie's Shell Shuffle
10 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood The Fire Drill/Daniel and Mom Go to the Market
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Waits With Dad/Margaret's New Shoes
11 a.m.
Curious George Hamster Cam/The Great Monkey Detective
11:30 a.m.
Curious George Locked Out/Bark Suit!
12 p.m.
Donkey Hodie The Waiting Game/Planet Purple Party
12:30 p.m.
Donkey Hodie Potato Pirates/Panda's Special Something
2 p.m.
Rosie's Rules Catch That Watermelon/Dino Cave
2:30 p.m.
3 p.m.
Alma's Way Alma on Ice/Junior's Lost Tooth
3:30 p.m.
Alma's Way Coqui Quest/Chalk the Block
4 p.m.
Lyla in the Loop The Mystery Puzzle/The Stu Express
4:30 p.m.
Nature Cat Niagara Falls/Nature Plant
5 p.m.
Arthur The Cherry Tree/Matchmaker Matchbreaker
5:30 p.m.
Odd Squad DROP GADGET REPEAT/20 QUESTIONS
6 p.m.
Wild Kratts The Blue and the Gray
6:30 p.m.
Wild Kratts Rainforest Stew
7 p.m.
Lyla in the Loop The Mystery Puzzle/The Stu Express
7:30 p.m.
Molly of Denali Sea Lion Crooks and Halibut Hooks/Nature's Medicin
8 p.m.
Molly of Denali Cry Wolf/A Sound Idea
8:30 p.m.
Hero Elementary Hatching a Plan/The Invisible Force
9 p.m.
Cyberchase Buzz and the Tree
9:30 p.m.
Let's Go Luna! The Big Squeeze/Meet the Presses
10 p.m.
Rosie's Rules Catch That Watermelon/Dino Cave
10:30 p.m.
11 p.m.
Alma's Way Alma on Ice/Junior's Lost Tooth
11:30 p.m.
Alma's Way Coqui Quest/Chalk the Block
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona