PBS Kids Schedule

June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
July, 2024
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Monday, June 10, 2024

Time
Show
12 a.m.
Lyla in the Loop Operation Rise and Shine/The Carrot Cake Dance
12:30 a.m.
Nature Cat Saving Seeds/Onward and Mossward
1 a.m.
Arthur Mr. Ratburn and the Special Someone/The Feud
1:30 a.m.
Odd Squad Mid-Day in the Garden of Good and Odd/Failure to L
2 a.m.
Wild Kratts Cheetah Adopted
2:30 a.m.
Ready Jet Go! Potatoes on Mars/Bortron Leprechaun
4 a.m.
Elinor Wonders Why Spice Is Nice/Aris Muscles
4:30 a.m.
Elinor Wonders Why Teacher's Day/The Nose Knows
5 a.m.
Cyberchase Living in Disharmony
5:30 a.m.
Let's Go Luna! Gaja's Birthday/Kabaddi
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog Mount Norma/Hide and Sneak
7:30 a.m.
Mecha Builders The Need for Feed/The Zipline Sister of Treetop Wo
8 a.m.
Sesame Street Jobs Day
8:30 a.m.
Sesame Street Sesame Street Super Heroes
9 a.m.
Work It Out Wombats! Me Time/Zadie and the Big, Loud, Noisy Thing
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! Junior Supers/Measure for Measure
10 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Jodi's Asthma/Daniel and Max Play at the Playgroun
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Gets Frustrated/Frustration at School
11 a.m.
Curious George Count on George to Deliver/The Baby Elephant
11:30 a.m.
Curious George For Your Ice Only/George and the Unforgettable Fat
12 p.m.
Donkey Hodie Good Dog School/Panda Hodie
12:30 p.m.
Donkey Hodie Bob Dog's Balloon Bother/We Miss Panda
1 p.m.
Elinor Wonders Why Just Mist/Crayon Quest
1:30 p.m.
Rosie's Rules President of the Sandbox / Dino Parade
2 p.m.
Rosie's Rules Rosies Pirate Adventure/Time Trouble
2:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
3 p.m.
3:30 p.m.
Alma's Way Checkers Champ/World's Greatest
4 p.m.
Lyla in the Loop Carnival for Luke/Rap Report
4:30 p.m.
Nature Cat Nature Dance Party/Bad Dog Bart Jr.
5 p.m.
Arthur Prunella's Tent of Portent/Mutiny on the Pitch
5:30 p.m.
Odd Squad The Curious Case of Pirate-itis/Oscar the Couch
6 p.m.
Wild Kratts No Name Dream
6:30 p.m.
Wild Kratts Box Turtled In!
7 p.m.
Lyla in the Loop Carnival for Luke/Rap Report
7:30 p.m.
Molly of Denali Ice Sculpture/Tale of the Totem
8 p.m.
Molly of Denali Rocky Rescue/Canoe Journey
8:30 p.m.
Hero Elementary What You Don't See / Super Purple Pop-Up Plants
9 p.m.
Cyberchase Parks and Recreation
9:30 p.m.
10 p.m.
Rosie's Rules Rosies Pirate Adventure/Time Trouble
10:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Florence Nightingale/I Am George Washington C
11 p.m.
11:30 p.m.
Alma's Way Checkers Champ/World's Greatest
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona