PBS Kids Schedule

June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
July, 2024
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Tuesday, June 4, 2024

Time
Show
12 a.m.
Lyla in the Loop The Waffle Man/Loopapalooza
12:30 a.m.
Nature Cat Great Salt Lake/The Praying Mantis Hunters
1 a.m.
Arthur Prunella's Special Edition/The Secret Life of Dogs
1:30 a.m.
Odd Squad Not So Splash/By the Book
2 a.m.
2:30 a.m.
Wild Kratts Musk Ox Mania
3 a.m.
Lyla in the Loop The Waffle Man/Loopapalooza
3:30 a.m.
Molly of Denali Northern Lilghts/Fiddlesticks
4 a.m.
Molly of Denali Reading the Mud/Unsinkable Molly Mabray
4:30 a.m.
Hero Elementary A Leg Up / Sneezitis Solution
5 a.m.
Cyberchase Trees, Please
5:30 a.m.
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog The Birdwell Island Blues/The Big Red World
6:30 a.m.
Dinosaur Train Tiny and the Crocodile/Meet the Grandparents
7 a.m.
Pinkalicious & Peterrific Pinkminster Dog Show/Do-over Ray
7:30 a.m.
Mecha Builders Yip Yip Book Book/Stick to It
8 a.m.
Sesame Street Love Makes a Family
8:30 a.m.
Sesame Street Love Makes a Family
9 a.m.
Work It Out Wombats! Amazing Adventure/The Kaya-Tastic Banana-Tastic Ha
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! Treeborhood Carnaval/Magic Tricky
10 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Mad at the Crayon Factory/Mad at School
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's New Friend/Same and Different
11 a.m.
Curious George Monkey Parade/George & Allie's Pet Hotel
11:30 a.m.
12 p.m.
Donkey Hodie Dodie Hodie/Uniquely Panda
12:30 p.m.
Donkey Hodie Bye Bye, Book/Tater Buddies
1 p.m.
Elinor Wonders Why Elinor's Nest/Foody Fuel
1:30 p.m.
Rosie's Rules Fort Fuentes/Rosies Derby Car
2 p.m.
Rosie's Rules Rosie Rocks Mariachi/Rosie Canta Un Corrido
2:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Braidwood / I Am Queen Lili' Oukalani
3 p.m.
Alma's Way Howard Brings the Beat/Alma's Payday
3:30 p.m.
Alma's Way Community Campout/Leaf It to Alma
4 p.m.
Lyla in the Loop Every Sand-Which Way/Growing Up
4:30 p.m.
Nature Cat Make Room for Daddy Longlegs/Outerspace Detectives
5 p.m.
Arthur Muffy's Soccer Shocker/Brother, Can You Spare a Cl
5:30 p.m.
Odd Squad Flawed Squad/The Creature Whisperer
6 p.m.
Wild Kratts Seasquatch
6:30 p.m.
Wild Kratts Zig-Zagged
7 p.m.
Lyla in the Loop Every Sand-Which Way/Growing Up
7:30 p.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
8:30 p.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
9 p.m.
9:30 p.m.
10 p.m.
Rosie's Rules Rosie Rocks Mariachi/Rosie Canta Un Corrido
10:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am James Braidwood / I Am Queen Lili' Oukalani
11 p.m.
Alma's Way Howard Brings the Beat/Alma's Payday
11:30 p.m.
Alma's Way Community Campout/Leaf It to Alma
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona