PBS Kids Schedule

June, 2024
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
July, 2024
  S M T W Th F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Supported by Habitat for Humanity Supported by Habitat for Humanity

Wednesday, June 5, 2024

Time
Show
12 a.m.
Lyla in the Loop Every Sand-Which Way/Growing Up
12:30 a.m.
Nature Cat Make Room for Daddy Longlegs/Outerspace Detectives
1 a.m.
Arthur Muffy's Soccer Shocker/Brother, Can You Spare a Cl
1:30 a.m.
Odd Squad Flawed Squad/The Creature Whisperer
2 a.m.
Wild Kratts Seasquatch
2:30 a.m.
Wild Kratts Zig-Zagged
3 a.m.
Lyla in the Loop Every Sand-Which Way/Growing Up
3:30 a.m.
Molly of Denali The Night Manager/Not So Permafrost
4:30 a.m.
Hero Elementary Bouncing Ideas / Leaning Tower, No Pizza
5 a.m.
5:30 a.m.
6 a.m.
Clifford the Big Red Dog A Reasonable Eggsplanation/The Special Agents of B
6:30 a.m.
Dinosaur Train Underwater Race/Buddy Wants to Fly
7 a.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
7:30 a.m.
Mecha Builders Roll Chickens Roll/Ramp Up, Up, and Away
8 a.m.
Sesame Street Just Right!
8:30 a.m.
Sesame Street Just Right!
9 a.m.
Work It Out Wombats! The Treehouse Harvest Day/The Treeborhood Thankfu
9:30 a.m.
Work It Out Wombats! A House for Snout/Junjun's Brain Freeze
10 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Calm at the Restaurant/Calm in Class
10:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Meets a New Friend/A New Friend at the Cloc
11 a.m.
Curious George Chef Rides a Bike / Face Painting
11:30 a.m.
Curious George Go West, Young Monkey/Meet the New Neighbors
12 p.m.
Donkey Hodie Squibbit/Teamwork Challenge
12:30 p.m.
Donkey Hodie The Tree Swing/Book Club
1 p.m.
Elinor Wonders Why Spice Is Nice/Aris Muscles
1:30 p.m.
Rosie's Rules The Ice Pop Truck/Rosies Dollar Dilemma
2 p.m.
Rosie's Rules Rosie Maps It Out/Merry-go-rosie
2:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zelia Nuttall / I Am Jules Leotard
3 p.m.
Alma's Way The Beach Blahs/The Last Sandcastle
3:30 p.m.
Alma's Way A Tale of Two Almas/The Longest Race
4 p.m.
Lyla in the Loop The Mystery Puzzle/The Stu Express
4:30 p.m.
Nature Cat Saving Seeds/Onward and Mossward
5 p.m.
Arthur Mr. Ratburn and the Special Someone/The Feud
5:30 p.m.
Odd Squad Mid-Day in the Garden of Good and Odd/Failure to L
6 p.m.
Wild Kratts Backpack the Camel
6:30 p.m.
Wild Kratts The Food Chain Game
7 p.m.
Lyla in the Loop The Mystery Puzzle/The Stu Express
7:30 p.m.
Molly of Denali Heat Wave/It Came From Beyond
8 p.m.
Molly of Denali Winter Champions/Hus-keys
8:30 p.m.
Hero Elementary Friends of the Forest / Chicken Hero
9 p.m.
Cyberchase CLEAN-UP ON ISLE 8
9:30 p.m.
Let's Go Luna! Gaja's Birthday/Kabaddi
10 p.m.
Rosie's Rules Rosie Maps It Out/Merry-go-rosie
10:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Zelia Nuttall / I Am Jules Leotard
11 p.m.
Alma's Way The Beach Blahs/The Last Sandcastle
11:30 p.m.
Alma's Way A Tale of Two Almas/The Longest Race
AZPM is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona