PBS Kids Schedule

September, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
October, 2019
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Saturday, January 17, 2009

Time
Show
12 a.m.
Arthur The Boy Who Cried Comet/Arthur And Los Vecinos
12:30 a.m.
Wordgirl Tobey's Masterpiece/Chuck The Nice Pencil-Selling
1 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman The Debut Of Smell-O-Vision
1:30 a.m.
Dragon Tales The Grudge Won't Budge/Putting The Fun In Fun Hous
2 a.m.
Arthur The Boy Who Cried Comet/Arthur And Los Vecinos
2:30 a.m.
Martha Speaks Martha Walks The Dog/Martha's Got Talent
3 a.m.
Curious George All-New Hundley/Signs Up
3:30 a.m.
Sid the Science Kid Must See Tv
4 a.m.
Super Why! The Ugly Duckling
4:30 a.m.
Clifford the Big Red Dog Big Hearted T-Bone/Cleo's Valentine Surprise
5 a.m.
Reading Rainbow Kate Shelley And The Midnight Express
5:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood Week Of Programs On Work
6 a.m.
Sesame Street Rosita Gets Upset At Zoe & Abby
7 a.m.
It's A Big Big World Out On A Limb/the More Things Change
7:30 a.m.
Barney & Friends China And Kenya
8 a.m.
Caillou Caillou The Snowman
8:30 a.m.
Bob the Builder Shelters And Bridges
9 a.m.
Thomas & Friends The Unexpected
9:30 a.m.
Ribert & Robert's Wonderworld Ribert Wants To Know About: Fairytales
10 a.m.
Franny's Feet Swamp Thing /Franny's Manners
10:30 a.m.
Angelina Ballerina Dancing Exams
11 a.m.
Nanalan' Soft As Nana
11:30 a.m.
Seemore's Playhouse The Talent Show
12 p.m.
Sesame Street The Golden Triangle Of Destiny
1 p.m.
Mama Mirabelle's Home Movies Hide-and-seek/tell Me About It
1:30 p.m.
Animalia Alex's Secret Code
2 p.m.
Design Squad Aquatic Robots
2:30 p.m.
Biz Kid$ How Do You Get Money?
3 p.m.
Word World Pies, Pies, Pies!/Waterlogged
3:30 p.m.
Between The Lions A Tasty Piece Of Cheese/The Lion And The Mouse
4 p.m.
Reading Rainbow Raccoons And Ripe Corn
4:30 p.m.
Mister Rogers' Neighborhood Graham Cracker Factory
5 p.m.
Sesame Street The Golden Triangle Of Destiny
6 p.m.
Berenstain Bears The In Crowd/Fly It
6:30 p.m.
Wordgirl Book Ends/Mr. Big
7 p.m.
Arthur Muffy's Soccer Shocker/Brother, Can You Spare A Cl
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha And Skits/Martha Plays A Part
8 p.m.
Curious George Grease Monkeys In Space/Pinata Vision
8:30 p.m.
Sid the Science Kid The Big Sneeze
9 p.m.
Super Why! The Gingerbread Boy
9:30 p.m.
Clifford the Big Red Dog Clifford Grows Up/Jetta's Sweater
10 p.m.
Cyberchase The Icky Factor
10:30 p.m.
Maya & Miguel Papi Joins The Band
11 p.m.
Curious George Grease Monkeys In Space/Pinata Vision
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha And Skits/Martha Plays A Part
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona