PBS Kids Schedule

May, 2019
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
June, 2019
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Wednesday, September 30, 2009

Time
Show
12 a.m.
Arthur What Scared Sue Ellen?/Clarissa Is Cracked
12:30 a.m.
Wordgirl Two Brains Forgets/Banned On The Run
1 a.m.
Electric Company A Whole New Francine
1:30 a.m.
Fetch! With Ruff Ruffman How To Break The Ice And Also Waddle On It
2 a.m.
Arthur What Scared Sue Ellen?/Clarissa Is Cracked
2:30 a.m.
Martha Speaks The Penguin Always Rings Twice/The Martha Code
3 a.m.
Curious George All-New Hundley/Signs Up
3:30 a.m.
Sid the Science Kid My Shrinking Shoes
4 a.m.
Super Why! The Boy Who Cried Wolf
4:30 a.m.
Dinosaur Train Laura The Giganotosaurus/Dinosaur Poop!
5 a.m.
Clifford the Big Red Dog Who Me, Jealous?/A Bunny In A Haystack
5:30 a.m.
Dragon Tales A Crown For Princess Kidoodle/Play It And Say It
6 a.m.
Sesame Street Telly's New Shoes
7 a.m.
It's A Big Big World What A Wonderful Leaf/roots Rock
7:30 a.m.
Barney & Friends The Good Egg: Kenya
8 a.m.
Caillou People I Love
8:30 a.m.
Raggs Try New Things
9 a.m.
Arthur Arthur's Dummy Disaster/Francine And The Feline
9:30 a.m.
Martha Speaks Martha In The Hold/Get Along, Little Doggies
10 a.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
10:30 a.m.
Sid the Science Kid My Ice Pops
11 a.m.
Super Why! Rapunzel
11:30 a.m.
Dinosaur Train Derek The Deinonychus/Don's Dragonfly
12 p.m.
Sesame Street Elmo & Zoe's Hat Contest
1 p.m.
It's A Big Big World Making Tracks/map It Out
1:30 p.m.
Zula Patrol The Great River Race/When You Wish Upon A Sea Star
2 p.m.
Maya & Miguel Mother's Day
2:30 p.m.
Wordgirl Have You Seen The Remote?/Sidekicked To The Curb
3 p.m.
Word World Robots To The Rescue!/Radio Read-A-Thon
3:30 p.m.
Between The Lions Click, Clack, Moo/The Little Red Hen
4 p.m.
Clifford the Big Red Dog Clothes Don't Make The Dog/Short-Changed
4:30 p.m.
Super Why! Rapunzel
5 p.m.
Electric Company Mighty Bright Fight
5:30 p.m.
Fetch! With Ruff Ruffman Blossom Bawls While Ruff Has A Ball With Balls
6 p.m.
Cyberchase The Wedding Scammer
6:30 p.m.
Dragon Tales Moving On/Head Over Heels
7 p.m.
Arthur Arthur's Dummy Disaster/Francine And The Feline
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha In The Hold/Get Along, Little Doggies
8 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
8:30 p.m.
Sid the Science Kid My Ice Pops
9 p.m.
Super Why! Rapunzel
9:30 p.m.
Dinosaur Train Derek The Deinonychus/Don's Dragonfly
10 p.m.
Cyberchase The Wedding Scammer
10:30 p.m.
Maya & Miguel The Big Fight
11 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
11:30 p.m.
Martha Speaks Martha In The Hold/Get Along, Little Doggies
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona