PBS Kids Schedule

May, 2019
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
June, 2019
  S M T W Th F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Saturday, February 20, 2016

Time
Show
12 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Thinks of Others/Daniel Thinks of What Marg
12:30 a.m.
Dinosaur Train Dinosaur Train Submarine: Otto Opthalmosaurus/King
1 a.m.
Dinosaur Train Dinosaur Train Submarine: Shoshana Shonosaurus/All
1:30 a.m.
Nature Cat Ants Revolution/Tide Pool Tough
2 a.m.
Odd Squad Hold the Door/Flatastrophe
2:30 a.m.
Martha Speaks Truman's Mad/Dog For A Day
3 a.m.
Sesame Street A Prince of a Frog
3:30 a.m.
Arthur Best Wishes/The Tardy Tumbler
4 a.m.
Wild Kratts Bass Class
5:30 a.m.
Sesame Street A Prince of a Frog
6 a.m.
Sesame Street Rosita's Abuela Arrives
6:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood So Many Feelings/Daniel's Many Feelings
7 a.m.
Sid the Science Kid All My Senses
7:30 a.m.
Barney & Friends A Game For Everyone, A Sports Adventure
8 a.m.
Caillou Thoughtful Caillou
8:30 a.m.
Bob the Builder A Race Against Time
9 a.m.
Thomas & Friends Don't Give Up
9:30 a.m.
Peep and the Big Wide World/Pocoyo Stick With Me/Tree Feller
10 a.m.
Maya & Miguel Abuela Upmanship
10:30 a.m.
Peg + Cat The Slop Problem/The Birthday Present Problem
11 a.m.
Arthur The Case Of The Girl With The Long Face/The Substi
11:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood Show Of Stars At Planetarium/Feeling Good & Bad
12 p.m.
Sesame Street Rosita's Abuela Arrives
12:30 p.m.
Sid the Science Kid All My Senses
1 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
1:30 p.m.
Curious George All-New Hundley/Signs Up
2 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood So Many Feelings/Daniel's Many Feelings
2:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Takes Care of Snowball/Margaret's Bathtime
3 p.m.
Bug Bites The Metamorphosis
3:30 p.m.
Scigirls High-Tech Fashion
4 p.m.
Arthur The Case Of The Girl With The Long Face/The Substi
4:30 p.m.
Hands on Crafts for Kids Let's Play a Game
5 p.m.
Films Bykids Poet Against Prejudice
5:30 p.m.
Cyberchase The Snelfu Snafu (Pt. 2)
6 p.m.
1001 NIGHTS Arman the Cheat/Abu Hassan's Legendary Wedding
6:30 p.m.
Wordgirl Cherish Is The Word/Granny's Intuition
7 p.m.
Arthur The Case Of The Girl With The Long Face/The Substi
7:30 p.m.
Martha Speaks Martha's Millions/Carolina's Gifted
8 p.m.
Curious George Color Me Monkey/Special Delivery Monkey
8:30 p.m.
Curious George All-New Hundley/Signs Up
9 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood So Many Feelings/Daniel's Many Feelings
9:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Takes Care of Snowball/Margaret's Bathtime
10:30 p.m.
Cyberchase The Snelfu Snafu (Pt. 2)
11 p.m.
Maya & Miguel Abuela Upmanship
11:30 p.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Manatees And Mermaids/The Last Chocolate
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona