PBS Kids Schedule

September, 2019
  S M T W Th F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
October, 2019
  S M T W Th F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Saturday, July 9, 2016

Time
Show
12 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Prince Wednesday Finds A Way To Play/Finding A Way
12:30 a.m.
Dinosaur Train TRAINS, SUBMARINES AND ZEPPELINS: PART 1/PART 2
1 a.m.
Dinosaur Train Junior Conductors Academy: Part One/Junior Conduct
1:30 a.m.
Nature Cat There's Gold in Them Thar Hills/Nature Cat and Mr.
2 a.m.
Odd Squad Happy Halfiversary/Good Egg Bad Egg
2:30 a.m.
Martha Speaks Tomato, You Say/Martha Questions
3 a.m.
Sesame Street Elmo Finds a Baby Bird
3:30 a.m.
Arthur The Friend Who Wasn't There/Surprise!
5 a.m.
Clifford the Big Red Dog Potluck Party Pooper/The Best Gift
5:30 a.m.
Sesame Street Elmo Finds a Baby Bird
6 a.m.
Sesame Street Big Bird's Nest Sale
6:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Fixes Trolley/Problem Solver Daniel
7 a.m.
Sid the Science Kid That's The Way The Ball Bounces
7:30 a.m.
Barney & Friends Bop 'til You Drop And The Sleepless Sleepover
8 a.m.
Caillou All In A Day
8:30 a.m.
Bob the Builder Don't Muck It Up
9 a.m.
Thomas & Friends Don't Give Up
9:30 a.m.
Peep and the Big Wide World/Pocoyo Quack And The Very Big Rock/Shadow Play/Pocoyo - M
10 a.m.
Maya & Miguel The Letter
10:30 a.m.
Peg + Cat The Big Dog Problem/The Three Friends Problem
11 a.m.
Mixed Nutz Lessons
11:30 a.m.
Mister Rogers' Neighborhood Words: Clap & Stomp/Rhythmic Performers From Stomp
12 p.m.
Sesame Street Big Bird's Nest Sale
12:30 p.m.
Sid the Science Kid That's The Way The Ball Bounces
1 p.m.
Curious George George And Marco Sound It Out/A Monkey's Duckling
1:30 p.m.
Curious George Downhill Racer/Book Monkey
2 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Fixes Trolley/Problem Solver Daniel
2:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Friends Say No/Prince Wednesday Doesn't W
3 p.m.
Bug Bites Working Nine to Hive
3:30 p.m.
Scigirls Feathered Friends
4 p.m.
Arthur The Tattletale Frog/D.W. & Bud's Higher Purpose
4:30 p.m.
Maya & Miguel The Letter
5 p.m.
Biz Kid$ All In The Family
5:30 p.m.
Cyberchase The Case Of The Missing Memory
6 p.m.
6:30 p.m.
Wordgirl Wham Up/Seeds Of Doubt
7 p.m.
Arthur The Tattletale Frog/D.W. & Bud's Higher Purpose
7:30 p.m.
Martha Speaks Thou Callest Me A Dog/Martha's Paper Chase
8 p.m.
Curious George George And Marco Sound It Out/A Monkey's Duckling
8:30 p.m.
Curious George Downhill Racer/Book Monkey
9 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel Fixes Trolley/Problem Solver Daniel
9:30 p.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Friends Say No/Prince Wednesday Doesn't W
10:30 p.m.
Cyberchase The Case Of The Missing Memory
11 p.m.
Maya & Miguel The Letter
11:30 p.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Flight Of The Penguin/Let's Go Fly A Kite
Arizona Public Media broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents. Arizona Public Media and AZPM are registered trademarks of the Arizona Board of Regents.
The University of Arizona