PBS Kids Schedule

June, 2022
  S M T W Th F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
July, 2022
  S M T W Th F S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Catheys Vac and Sew Supported by Cathey's Vac and Sew

Tuesday, April 19, 2022

Time
Show
12:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Margaret's Birthday Buddy/Margaret's Birthday Part
1 a.m.
Alma's Way Alma on Ice/Junior's Lost Tooth
2:30 a.m.
Hero Elementary Fair Weather / Home Sweet Home
3 a.m.
Wild Kratts Mom of a Croc
3:30 a.m.
Wild Kratts Whale of a Squid
4 a.m.
Odd Squad Haunt Squad/Safe House in the Woods
4:30 a.m.
Odd Squad Now You Don't See Me/Moustache Confidential
5 a.m.
Arthur He Said, He Said/Bunny Trouble
5:30 a.m.
Arthur Arthur's Eyes/Francine's Bad Hair Day
6 a.m.
Cat in the Hat Knows a Lot About That! Design Time/A Prize Surprise
6:30 a.m.
8 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Daniel's Obstacle Course/Daniel Plays in a Gentle
8:30 a.m.
Daniel Tiger's Neighborhood Friends Help Each Other/Daniel Helps O Tell a Stor
9 a.m.
Sesame Street Ramp Racers
9:30 a.m.
Elinor Wonders Why The Little Drummer/Rest Is Best
10 a.m.
Clifford the Big Red Dog Mount Norma/Hide and Sneak
10:30 a.m.
Dinosaur Train An Armored Tail Tale/Pterasaur Flying Club
11 a.m.
Let's Go Luna! What's the Big Idea?/Day of the Dead
11:30 a.m.
Curious George Fun Ball Talley/Red Sky at Night, Monkey's Delight
12 p.m.
Nature Cat Flamingo-a-go-go/What a Tangled Web
12:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Cesar Chavez/I Am Dolores Heurta
1 p.m.
Molly of Denali Reading the Mud/Unsinkable Molly Mabray
1:30 p.m.
Hero Elementary Monumental Problem / Super Lift
2 p.m.
Cyberchase A Camping Conundrum
2:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
3 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
3:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Little Drummer/Rest Is Best
4 p.m.
Donkey Hodie Potato Pirates/Panda's Special Something
4:30 p.m.
Curious George Fun Ball Talley/Red Sky at Night, Monkey's Delight
5 p.m.
Alma's Way Junior's Story/Anniversary Surprise
5:30 p.m.
Xavier Riddle and the Secret Museum I Am Cesar Chavez/I Am Dolores Heurta
6 p.m.
Molly of Denali Reading the Mud/Unsinkable Molly Mabray
6:30 p.m.
Hero Elementary Monumental Problem / Super Lift
7 p.m.
Wild Kratts Komodo Dragon
7:30 p.m.
Wild Kratts Aardvark Town
8 p.m.
Odd Squad Where There's a Wolf, There's a Way/New Jacket Req
8:30 p.m.
Odd Squad Disorder in the Court
9 p.m.
Arthur Locked in the Library!/Arthur Accused!
9:30 p.m.
Arthur D.W. All Wet/Buster's Dino Dilemma
10 p.m.
Cyberchase A Camping Conundrum
10:30 p.m.
Pinkalicious & Peterrific The Sparkle Kart/The Pinkville Merry-Go-Round
11 p.m.
Pinkalicious & Peterrific Amazing Sled Run/Frost Fairy
11:30 p.m.
Elinor Wonders Why The Little Drummer/Rest Is Best
Arizona Public Media is a service of the University of Arizona and our broadcast stations are licensed to the Arizona Board of Regents who hold the trademarks for Arizona Public Media and AZPM. We respectfully acknowledge the University of Arizona is on the land and territories of Indigenous peoples.
The University of Arizona